BASCHET: Victorie în overtime pentru Energia, la Miercurea Ciuc

34 total views

Baschetbaliștii de la Energia Rovinariau reușit să treacă peste eșecul de pe teren propiu din meciul cu Gaz Metan Mediaș și s-au impus, nu fără emoții, în deplasare, în fața celor de la BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, scor 81-89 (19-17, 20-19, 23-25, 11-12, 8-16). Partida a fost una extrem de echilibrată, dovadă fiind și scorurile înregistrate în cele patru sferturi, niciunul nefiind câștigat la o diferență mai mare de două puncte. Energia a reușit să-și depășească net adversara în overtime, echipa gorjeană detașându-se în ultimele două minute de joc, când gazdele nu au mai reușit să mai marcheze. Darby a fost din nou cel mai bun marcator al Energiei, cu 24 de puncte, Troupe a reușit șase aruncări de trei puncte din nouă încercări, iar Steffel și-a trecut în cont un nou double-double cu 13 puncte și 17 recuperări.