BASCHET: Victorie în overtime pentru Energia, la Miercurea Ciuc

Loading

Baschetbaliștii de la Energia Rovinariau reușit să treacă peste eșecul de pe teren propiu din meciul cu Gaz Metan Mediaș și s-au impus, nu fără emoții, în deplasare, în fața celor de la BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, scor 81-89 (19-17, 20-19, 23-25, 11-12, 8-16). Partida a fost una extrem de echilibrată, dovadă fiind și scorurile înregistrate în cele patru sferturi, niciunul nefiind câștigat la o diferență mai mare de două puncte. Energia a reușit să-și depășească net adversara în overtime, echipa gorjeană detașându-se în ultimele două minute de joc, când gazdele nu au mai reușit să mai marcheze. Darby a fost din nou cel mai bun marcator al Energiei, cu 24 de puncte, Troupe a reușit șase aruncări de trei puncte din nouă încercări, iar Steffel și-a trecut în cont un nou double-double cu 13 puncte și 17 recuperări.