BASCHET: Eşec dătător de speranţe

Loading

Energia Rovinari a debutat în noul sezon baschetbalistic cu o înfrângere în turul optimilor de finală ale Cupei României, scor 78-76, în deplasare, cu Asesoft Ploieşti, dar şansele de calificare în sferturi par a fi crescut simţitor având în vedere diferenţa la care elevii lui Slobodan Nikolic au cedat la Brazi, acolo unde partida s-a disputat. Gorjenii au început timid şi cea mai titrată echipă a ultimilor 10 ani în România conducea la finele primului sfert cu 32-17. Energia a mers slab şi în sfertul secund, unul în care gazdele s-au impus cu 26-17 făcând ca la pauza mare diferenţa să fie una, ce părea a fi de nerecuperat. De la cabine, cele două echipe au ieşit radical schimbate, Asesoft se vedea deja câştigătoare , dar şi calificată, şi a ridicat piciorul de pe acceleraţie, în vreme ce Energia a dorit să evite un eşec ruşinos şi a pus mai multă ambiţie în joc. Rezultatul a fost acela că Energia a câştigat sfertul al treilea cu 18-14, dar speranţele de calificare în faza următoare sunt legate în special de ceea ce s-a întâmplat în ultimul act al întâlnirii. Energia a zdrobit practic echipa gazdă câştigând sfertul cu 24-6 după ce a avut şi un parţial aproape incredibil de 17-0, la final tabela indicând o victorie mică pentru gazde, scor 78-76, care lasă deschisă lupta pentru calificare. Returul întâlnirii se va disputa sâmbătă, la Târgu Jiu.