HANDBAL Energia Pandurii, surclasată de campioană

Loading

Energia Pandurii Târgu Jiu nu a reuşit să facă faţă nici adversarului întâlnit şi nici programului extrem de obositor şi a cedat cu 42-31 (21-13), în deplasare, în faţa celor de la HCM Constanţa. Prima repriză a fost la discreţia gazdelor, care au reuşit să pună pe tabelă mare parte din diferenţa cu care s-a încheiat meciul, Energia reuşind în mică măsură să echilibreze jocul după pauză, fără însă a reuşi să se apropie de adversar, din contră, constănţenii mărindu-şi uşor avantajul. Elevii lui Liviu Andrieş vor avea ocazia să şteargă umilinţa acestui scor în partida din etapa a IV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, când, la Târgu Jiu, vor da piept cu cei de la CSM Satu Mare. Dacă handbalul masculin gorjean a avut parte de un eşec în weekendul trecut, proaspăt înfiinţata echipă feminină ASC Universitar “Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu a debutat cu dreptul în noua ediţie de campionat a Diviziei A femine în seria B. Fetele antrenate de Iulian Andrieş şi Ioan Todea s-au impus fără probleme în deplasare în faţa celor de la HC Alba-Sebeş, scor 23-27 (11-13).