CSM Târgu Jiu pierde duelul cu Petrolul Ploiești

Loading

CSM Târgu Jiu a pierdut sâmbătă, 9 martie, duelul cu CSM Baschet Petrolul Ploiești, scor 75-81. Meciul a contat pentru etapa a 23-a din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95. Jalen Dupree a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene, cu 19 puncte. A fost o partidă în care baschetbaliștii gorjeni au fost foarte aproape de o revenire de senzație, de la -25 pe tabelă. Gorjenii s-au apropiat la doar 3 puncte, dar nu au mai avut forța necesară să întoarcă rezultatul. ”În prima repriză nu ne-a ieșit nimic. A doua repriză, am fost mai buni, mai combativi, ne-am bătut. A părut că putem reveni în meci, însă este foarte dificil să faci asta împotriva unei astfel de echipe. Ne cerem scuze față de suporteri. Până săptămâna viitoare, trebuie să reglăm aceste aspecte”, a declarat antrenorul Kresimir Basic.

‘Se pare că pauza generată de meciurile echipei naționale nu a fost de bun augur pentru baschetbaliștii lui Kresimir Basic, care nu-și regăsesc cadența și sunt la al doilea eșec de la reluarea competiției. Scenariul partidei de la Târgu Jiu a fost unul destul de asemănător cu ceea ce s-a întâmplat în meciul tur, atunci când Ploieștiul a avut un ecart de 20 de puncte, față de 25 în meciul retur. La fel ca în partida de la Ploiești,  gorjenii au reușit să reintre în meci. Dacă atunci au câștigat meciul, de data asta băieții lui Kresimir Basic nu au mai avut resursele necesare să întoarcă rezultatul.

A fost un meci cu două reprize diametral opus. Prima repriză a aparținut în totalitate oaspeților, asta și pe fondul unui joc în care baschetbaliștii gorjeni nu s-au regăsit, în special pe fază ofensivă. ”Nu-mi amintesc să fi avut în carieră o repriză atât de proastă din punct de vedere ofensiv. A fost un dezastru, nu ne-a ieșit nimic, nu am marcat aruncările deschise. Ploieștiul a pedepsit orice greșeală”, a declarat la conferința de presă, antrenorul Kresimir Basic.

Repriza secundă a aparținut echipei din Târgu Jiu, care a încercat o revenire de senzație, de la -25 pe tabelă, scor 25-50. Gorjenii au pornit o cursă nebună de urmărire a adversarului. Cu un Jalen Dupree în mare formă, cu reușitele de 3 puncte ale lui Camil Berculescu, Noam Wienberg și Milan Luzaic, echipa noastră s-a apropiat pe final de meci, la doar 3 puncte, scor 67-70. Intrați în criză de timp, gorjenii au încercat să profite de fiecare secundă de joc pe final de meci, în încercarea de a răsturna tabela, dar fără sorți de izbândă. ”A doua repriză am fost mai buni, mai combativi, ne-am bătut. A părut că putem reveni în meci, însă este foarte dificil să faci asta împotriva unei astfel de echipe”, a declarat Kresimir Basic, care și-a cerut scuze suporterilor gorjeni pentru eșec. ”Ne cerem scuze față de suporteri. Trebuie să ne găsim din nou ritmul, să fim acea echipă agresivă. Până săptămâna viitoare, trebuie să reglăm aceste aspecte. Trebuie să ne revenim ca echipă”’ este mesajul CSM Târgu Jiu.

One Comment on “CSM Târgu Jiu pierde duelul cu Petrolul Ploiești”

1. Este dezamagitor sa vedem ca CSM Targu Jiu a pierdut meciul acesta important, in ciuda efortului lor de a reveni in ultima repriza. Speram ca echipa va regasi ritmul cat mai curand si va reusi sa invinga in meciurile viitoare. Felicitari lui Jalen Dupree pentru cele 19 puncte si multumiri capitanului Kresimir Basic pentru scuzele aduse fanilor.