BASCHET: Energia Rovinari s-a impus în etapa de debut

Loading

Trupa lui Slobodan Nikolic a trecut cu bine peste primul test al noii ediții de campionat, Energia Rovinari impunându-se cu 66-56 (17-12, 22-14, 13-16, 14-14) în fața celor de la CSU Atlassib Sibiu. Meciul a fost la discreția gazdelor, care au condus permanent pe tabelă începând de la jumătatea primului sfert. Energia a avut un moment mai greu la începutul sfertului trei, oaspeții s-au apropiat la cinci puncte, dar nu au reușit mai mult de atât., finalul meciului consemnând un succes lejer al gorjenilor. Steffel a fost cel mai bun om de pe teren, a realizat un double-double cu 20 de puncte și 13 recuperări, pentru un indice de eficiență de 19, capitol la care a fost depășit doar de Stefan Nikolic, care a avut un coeficient de 20 la eficiență cu 9 puncte, 8 recuperări și 8 assisturi. Venit la Târgu Jiu doar cu ceva mai mult de 24 de ore înainte de ora începerii partidei cu CSU Atlassib Sibiu, muntenegreanul Darko Vujacic a îmbrăcat tricoul echipei gorjene, însă nu a evoluat deloc, antrenorul Slobodan Nikolic urmând a se folosi de serviciile experimentatului jucător abia din runda viitoare.