Unirea Urziceni a spulberat cu 4-1 Glasgow Rangers

Loading

Trupa lui Dan Petrescu s-a impus si a castigat cu 4-1 pe terenul scotienilor de la Glasgow Rangers. Inaintea meciului, managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, a declarat ca o victorie impotriva la Glasgow ar reprezenta o noua minune dupa titlul castigat in sezonul trecut.

unirea-glasgowCampioana Romaniei, Unirea Urziceni s-a impus aseara in Liga Campionilor, dupa ce a invins cu scorul de 4-1 Glasgow Rangers, campioana Scotiei. Scorul a fost deschis rapid, in minutul 2, cand Rothen a executat o lovitura de colt, iar Mendes a sutat de la marginea careului, mingea fiind deviata dupa care a intrat in poarta.
Dan Petrescu a schimbat rapid sistemul de joc in 4-4-2, iar echipa Unirea Urziceni a inceput sa se deslantuiasca. In minutul 32, Brandan i-a pasat lui Bilasco, care a inscris din aproprierea portii. Cateva minute mai tarziu, Tudor a aparat un penalty.
Intorsi de la vestiare, ialomitenii au pus piciorul pe minge si au inscris in minutul 51, prin Bruno Fernandes, care a marcat un gol de senzatie cu calcaiul dupa o centrare de la Apostol. 10 minute mai tarziu, Apostol a centrat din nou iar McCulluh a inscris in propria poarta. Minutul 66 aduce inca un gol pentru Unirea Urziceni. Brandan a sutat puternic de la 25 de metri, iar mingea a intrat in poarta scotienilor. Meciul s-a incheiat cu victoria categoriga a Unirii Urziceni. unirea-glasgow-2
La finalul meciului, capitanul ialomitenilor, George Galamaz a declarat la TVR 1 ca:  “Ne simtim foarte bine dupa un asemenea rezultat. Suntem cu picioarele pe pamant. Ne bucuram ca am castigat in Champions League. Am avut incredere in noi si lucrul asta s-a vazut. Suntem bucurosi”
Antrenorul Dan Petrescu a declarat la finalul meciului ca e multumit de rezultat: “O victorie foarte buna. E o victorie minunata daca ne calificam in Champions League. Jucatorii nu au fost in forma maxima azi, chiar daca am batut cu 4-1. Ca si joc, puteam sa jucam mai bine. Dup ace am schimbat sistemul am inceput sa jucam mai bine. Inainte de meci le-am spus ca imi sunt datori mie, patronului… important e sa nu pierdem urmatorul meci. Trebuie sa ne gandim la locul 3 si pe urma vedem daca putem mai mult”