HANDBAL(M): Energia s-a impus la Steaua

Loading

La capătul unei partide dominate autoritar, Energia Pandurii Tg-Jiu s-a impus fără probleme în runda cu numărul XXII a Ligii Naţionale în faţa echipei CSA Steaua Bucureşti, cu scorul de 21-29 (12-16). Succesul la 8 goluri diferenţă a venit în condiţiile în care, înaintea meciului cu Steaua, tehnicianul Energiei, Liviu Andrieş, era destul de îngrijorat de numeroasele probleme de lot. În afara lui Andrei Popescu şi a mai vechilor accidentaţi Enache și Mocanu, antrenorul Andrieş nu i-a putut folosi la Chiajna nici pe Mazilu și Mledenciu, însă chiar și cu aceste absențe importante, Energia a reuşit un joc bun (timp de 50 de minute), graţie experienţei superioare în faţa adversarei. „Începutul a fost puțin mai greu, primele zece minute au fost mai echilibrate, apoi am reușit un joc foarte bun ținând cont și de absențele pe care le-am avut. Rezultatul este unul bun, evoluția jucătorilor m-a mulțumit, iar portarul Dragomir a avut un meci extraordinar, el reușind 22 de intervenții în cele 48 de minute în care l-am folosit.”, a declarat  Liviu Andrieș, antrenorul Energiei. Cei mai buni marcatori ai Energiei în meciul cu Steaua s-au dovedit a fi Păiuș, Asoltanei și Apolzan, toți cu câte șapte reușite. Următoarea partidă pentru trupa lui Andrieș este programat sâmbăta viitoare, de la ora 18:00, Energia primind la Târgu Jiu vizita celor de la CS Caraș Severin.