HANDBAL: Succes in extremis pentru Energia

Loading

Energia a avut, sâmbătă, un meci mai greu decât o arăta statistica, CSM Oradea, echipa ce venea de pe ultimul loc şi care nu obţinuse în acest sezon nicio victorie, a fost la Târgu Jiu o nucă destul de tare pentru elevii lui Liviu Andrieş, victoria cu 32-27 (13-16) fiind obţinută doar ca urmare a unei evoluţii de excepţie a portarului Adrian Rădulescu. Echipa orădeană a condus ostilităţile în partea a doua a primei reprize şi a intrat la cabine în avantaj, conducând cu 16-13, dar Energia a pus presiune pe adversar în primele minute ale reprizei secunde şi a preluat conducerea, în minutul 35 scorul devenind 117-16 pentru gorjeni. CSM Oradea s-a ţinut scai de Energia până în minutul 50. Cântec, cel mai bun om al oaspeţilor, a fost anihilat, fiind ţinut om la om, Rădulescu a închis poarta Energiei, iar contraatacurile trupei lui Andrieş s-au dovedit a fi letale pentru oaspeţi. La finalul întâlnirii, în ciuda evoluţiei palide a jucătorilor săi în apărare în prima parte a meciului, antrenorul Energiei s-a arătat mulţumit de faptul că echipa sa şi-a trecut în cont victoria: „Am luat meciul puţin uşor, gândind că jucăm cu echipa de pe ultimul loc. Apoi ne-a fost greu să jucăm. Oradea este, aşa cum mă aşteptam, o echipă tânără, care îţi face viaţa grea şi s-a şi văzut că ne-au făcut un meci foarte, foarte greu. Oradea, dacă o laşi să joace, joacă! Am câştigat graţie lui Rădulescu. A făcut un meci, în special în repriza a doua, extraordinar. Datorită lui am reuşit să câştigăm astăzi”, a declarat Liviu Andrieş.