Două medalii naționale pentru luptătorii gorjeni

Loading

În perioada 15- 17 iunie 2012,s-a desfăşurat în localitatea Mangalia, finala campionatului național lupte libere juniori II  (cadeți), competiție la care au participat un număr de  peste 250 sportivi și peste 45 de cluburi sportive din țară.  La Categoria 69 Kg, la care au fost, în total, 31 de concurenți, Cubul Sportiv Școlar Târgu Jiu a urcat pe podium 2 sportivi. Este vorba despre Ionuț Dragotă, elev la Colegiul Comercial ”Virgil Madgearu”, care a obținut locul II și medalie de argint și Grigore Robert Dănescu, elev la Liceul cu Program Sportiv Târgu Jiu, care s-a clasat pe locul III, primind medalia de bronz.
Un loc meritoriu a obținut și Ionuț Militaru, elev la Liceul cu Program Sportiv Târgu Jiu, care s-a clasat pe locul V la categoria 76 kg.
Militaru Ionut elev la LPS Tg-Jiu loc V la cat.76 kg. 12 sportivi au participat la 76 kg.
Sportivii sunt pregătiți de Rareș Voicescu, profesor la Clupul Sportiv Școlar Târgu Jiu.