BASCHET: Victorie pentru Energia în derby-ul Olteniei

Loading

Nikolic and Co. s-au impus pentru a doua oară consecutiv într-un meci oficial împotriva „juveţilor”, formaţia de baschet gorjeană reuşind să învingă la sfârşitul săptămânii trecute şi pe terenul celor de la SCM U Craiova, cu scorul de 71-86 (15-23, 23-15, 15-22, 18-26). După un început ideal de partidă, Energia conducând cu 1-14 după doar patru minute de joc, formaţia gorjeană a câştigat lejer primul sfert, dar în cel de-al doilea a ajuns în situaţia de a intra la cabine cu un scor egal, 38-38, asta ca urmare a unei evoluţii şterse a lui Porter Troupe, care nu a înscris în 14 minute jucate nici măcar un punct. Lucrurile s-au schimbat însă, imediat după pauză, când Troupe a evoluat excelent ajungând la un double-double cu 20 de puncte şi 11 recuperări. Al doilea double-double al Energiei în acest meci a fost realizat de pivotul polonez Rafal Bigus, acesta având în statistica partidei 16 puncte şi 11 recuperări. Energia a câştigat sferturile trei şi patru în faţa unei echipe craiovene resemnată, care nu a mai ţinut pasul în partea a doua a meciului, pentru SCM U Craiova jucând practic doar doi jucători, americanii Horton şi Simms trecându-şi în cont câte 23 de puncte, adică 65% din totalul punctelor reuşite de echipa lor. Din acest meci, Energia se alege cu cele două puncte care o menţin cu şanse teoretice în lupta pentru play-off, şi cu primele două puncte realizate de Bratoloveanu în Divizia A, puncte realizate de jucătorul târgujian în doar două secunde jucate în acest meci, cele de final.