BASCHET: Oradea a pulverizat Energia

Loading

Nimic din ceea ce a arătat bun la Cluj n-a mai fost repetat de Energia în meciul disputat pe propria arenă în compania celor de la CSM Oradea, echipa gorjeană pierzând cât se poate de clar meciul din etapa a X-a a Diviziei A de baschet masculin cu scorul de 69-95 (20-20, 14-24, 7-22, 28-29).Primul sfert al întâlnirii dintre Energia și CSM Oradea a fost unul echilibrat, cele două echipe preluând succesiv conducerea pe tabela de marcaj, iar la capătul primelor 10 minute de joc scorul era egal, 20-20. Sfertul secund a arătat o echipă orădeană decisă să tranșeze meciul în favoarea sa cât mai repede. Cu Navickas și Lupusavei la timonă, CSM Oradea a preluat conducerea încă din startul sfertului doi și a luat la pauza mare un avans de 10 puncte. Nici după revenirea de la cabine Energia nu s-a trezit, iar oaspeții au zburdat pe teren reușind să anihileze atuurile gorjenilor din acest sezon, pe Steffel și pe Darby. Energia a marcat doar 7 puncte, în vreme ce orădenii au pus 22 de puncte pe tabelă, lucru care a făcut ca victoria să fie deja acontată de oaspeți după doar 30 de minute de joc. În sfertul final Oradea a ajuns să conducă și cu 33 de puncte, antrenorii au introdus pe teren în ultimele minute și ultimele rezerve și meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților cu scorul de 69-95, o înfrângere umilitoare pentru echipa ce învinsese etapa trecută, în deplasare, chiar campioana României.