Baschet: Nikolic and Co. au câştigat în ultima secundă

Loading

Ultima confruntarea oficială a Energiei din prima divizie de baschet a României a adus pentru elevii lui Nikolic o nouă victorie la un singur punct diferenţă în faţa CSM-ului din Bucureşti şi tot pe final de joc, exact cum se întâmpla şi în partida tur. De această dată Energia s-a impus „la general” cu scorul de 78-77, pe „sferturi” 23-20, 14-23, 22-13, 19-21. Partida a început în nota de dominare a Energiei, care a condus şi cu 11 puncte, dar oaspeţii au revenit şi pauza mare i-a găsit în avantaj, scor 37-43. Deja o obişnuinţă la Energia, revenirea de la cabine a adus o altă atitudine pentru jucătorii echipei gorjene. Mână moartă pentru Energia în prima parte a meciului, Rafal Bigus a fost la capătul mai multor acţiuni finalizate de gazde, Darby şi Nikolic l-au secondat cu succes, iar apărarea a funcţionat mult mai bine. Energia s-a impus clar în sfertul al treilea, scor 22-13, dar ultimele zece minute aveau să fie extrem de grele pentru elevii lui Slobodan Nikolic. Oaspeţii au condus cu 74-77 când cronometrul arăta mai puşin de două minute de joc, dar n-au mai înscris nici un punct până la final. În ultimul minut de joc, după ce a reuşit egalarea, Energia a ratat cinci aruncări de la linia de fault, abia ultima aruncare a lui Troupe, cu mari emoţii, a trecut prin inel, iar gorjenii au evitat prelungirile.