Energia Rovinari – Dinamo: 91-87 – Spectacol de… prelungiri!

Loading

Din nou victorie pentru Energia, însă din nou… la capătul unui meci de infarct. Cam aşa am putea caracteriza ultima dispută a formaţiei antrenate de Theo Evans, cu Dinamo, în care deznodământul a putut fi stabilit abia după două reprize de prelungire.

Deşi au fost destul de „inimoşi” în teren, evoluţia destul de modestă a baschetbaliştilor de la Energia le-a creat emoţii până în ultimele secunde de joc.

Spectacol salvat de un final incendiar, dar şi de… mai vechea „cunoştiinţă”, Silviu Lăpusavei. Aceasta ar fi o cât mai succintă caracterizare a partidei susţinute de baschetbaliştii de la Energia, în compania formaţiei Dinamo Bucureşti. Veniţi după încă un surprinzător eşec la Craiova, Evans and Co aveau nevoie în runda cu numărul VII a Diviziei A de o nouă victorie pe teren propriu pentru a şterge cu buretele acest ultim rezultat. Iar începutul de meci cu Dinamo avea să fie unul favorabil Energiei, care conducea după primul sfert cu scorul de 21 – 18, la capătul a 10 minute destul de echilibrate. Cum însă, inconstanţa a fost cuvântul cheiei ce a caracterizat gruparea gorjeană pe acest debut de sezon, oaspeţii de la Dinamo au revenit la fel de repede pe tabelă, câştigând următoarele două sferturi cu 18 – 20 şi 9 – 11, pe fondul unui joc presărat la tot pasul cu greşeli tehnice, la care s-au mai adăugat deciziile cel puţin ciudate ale arbitrilor. Demn de remarcat că în sfertul III, cele două echipe nu au reuşit în primele 5 minute să marcheze decât câte 2 puncte!!! Ultimele 10 minute regulamentare au debutat din nou în nota de dominare a gazdelor, care, şi-a redescoperit salvatorul de meci prin punche-erul de 3 puncte, Silviu Lupusavei. Beneficiind de forma bună a acestui jucător „surpriză”, precum şi de oarecarea revenire a lui Tyner, Energia s-a văzut cu doar 36 de secunde înainte de final ca şi câştigătoare. Nu însă şi gorjeanul din tabăra lui Dinamo, Claudiu Fometescu, care a remontat foarte repede diferenţa de 4 puncte de pe tabelă şi a dus meciul în prelungiri: 68 – 68. După câteva minute bune de confuzie generală, atât din partea spectatorilor, cât şi din partea celor aflaţi la masa oficială responsabilă cu foaia de joc şi cu tabela(ce nu se mai putea potrivi pentru 5 minute), jocul s-a reluat. Dar şi aşa, prelungirile au necesitat… prelungiri! După 5 minute de joc, în care Energia a avut din nou posibilitatea să încheie conturile, acealaşi Fometescu s-a încăpăţânat să nu lase Dinamo să piardă, reuşind să pucteze de la linia de trei şi să aducă echilibrul perfect pe tabelă: 76 – 76. Victoria gazdelor avea să fie obţinută abia după cea de a doua repriză de prelungiri şi tot cu ajutorul lui Silviu Lapusavei, care a punctat în câteva rânduri de la 3 puncte, iar la final de la aruncările libere, devenit astfel, salvatorul Energiei pentru a doua oară consecutiv în meciurile de pe teren propriu. S-a terminat 91 – 87, cele două reprize de prelungiri ridicând nivelul întâlnirii (mai mult decât modeste dacă e să ţinem seama de jocul practicat de echipele din teren pe durata timpului regulamentar). Aşa cum era de aşteptat, cel mai bun marcator al Energiei s-a numit Silviu Lupusavei, cu 22 de puncte, urmat de Porter Troupe, cu 20 şi de Rareş Apostol cu 11. Deziluzia meciului, cel puţin pe faza de atac, a fost americanul Griffin, autor a doar 4 puncte pentru echipa gorjeană, ca şi oamenii din „căciulă” Senai, Cole sau Barber, cu menţiunea că Justin Cole a mai compensat „câte ceva” în defensivă prin recuperările avute, dar şi prin cele 9 puncte marcate.

Avem jucători care trebuie să-şi crească nivelul de joc pentru că aştept mai mult de la ei. Iar daca nu se va întâmpla aşa, atunci la iarnă poate va trebui să fac unele schimbări în echipă, adică va trebui să renunţ la unii dintre jucători. Şi poate că unii, joacă cu inima, muncesc mult, dar nu sunt aşa de inteligenţi în timpul jocului…
Theo Evans, antrenor Energia Rovinari

theo-evans-energia
Evans: Multe greşeli…
După ce a trebuit să suporte chiar şi două reprize de prelungiri pentru a-şi putea vedea echipa câştigând în faţa celor de la Dinamo, antrenorul Energiei, Theo Evans, a recunoscut că a traspirat şi la propriu, dar şi la figurat. Tehnicianul de peste ocean s-a declarat mai mult decât mulţumit de deznodământul confruntării de sâmbătă, pe care a câştigat-o şi cu „ceva noroc”, dar şi cu directul aport al „salvatorului” Silviu Lupusavei. „Am avut ceva emoţii, dar e bine că s-a terminat aşa şi am învins. Sunt foarte bucuros că am câştigat pentru că am avut foarte multe greşeli. O să încerc să-mi dau seama ce se întâmplă pentru a corecta aceste greşeli. Am încercat să folosesc mai mulţi jucători, în diferite poziţii de joc, dar constat că facem greşeală după greşeală. Singurul lucru bun pe care l-am avut şi la meciul de astăzi(n.r.-31.10.2009) a fost acela că am avut şi avem încă nişte jucători care joacă cu inima, cu sufletul. Este adevărat, am fost şi puţin norocoşi după acest meci, iar de fiecare când jucăm cu Dinamo avem momente grele. Şi am mai câştigat şi cu ajutorul lui Lăpusavei, care joacă din ce în ce mai bine. Da, pot să spun că a fost salvatorul nostru. Ne-a salvat de două ori până acum”, a ţinut să declare Theo Evans la finalul partidei cu Dinamo.