
Coiful și brățările dacice furate de la muzeul din Olanda au fost scoase din țară fără a respecta legea, potrivit primei concluzii a corpului de control al prim-ministrului, care a început deja verificările la Ministerul Culturii.
Conform legislației în vigoare, obiectele de patrimoniu pot fi împrumutate, însă organizarea transportului trebuie să fie aprobată printr-o hotărâre de Guvern. Premierul Marcel Ciolacu a confirmat că nu a existat o hotărâre de Guvern pentru scoaterea obiectelor dacice din țară pentru expoziția din Olanda.
Ciolacu a precizat că este adevărat că nu a existat o hotărâre de Guvern și a adăugat că vor fi clarificate toate detaliile. Premierul a fost întrebat de jurnaliști de ce nu a existat o astfel de hotărâre pentru mutarea Tezaurului în Olanda, având în vedere că pentru alte expoziții internaționale, cum ar fi cele de la Roma și Lisabona, au fost adoptate hotărâri de Guvern. „Este adevărat. Vom afla toate detaliile”, a răspuns premierul, după participarea la ceremonia dedicată Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului.
Conform articolului 34, indice 1 din Legea nr. 182/2000 republicată, „Pentru organizarea unor expoziții în străinătate sau realizarea unor proiecte culturale internaționale de către instituțiile publice muzeale aflate în subordinea Min. Culturii, măsurile privind organizarea acestora se aprobă prin hotărâre a Guvernului, în situația în care sunt implicate mai multe autorități și instituții publice”.