Victoria care a adus liniştea

Loading

Cu doar 2 etape înainte de finalul sezonului, Pandurii se pot considera salvaţi de la retrogradare, după victoria de duminică, în faţa „U” Cluj.

Tânărul Brata a reconfirmat la Pandurii tocmai într-un meci cu miză

După ce, vreme de 4 etape „reuşiseră” să ajungă din nou cu cuţitul la os, Pandurii încercau duminică, la Severin, să bifeze un nou succes care să le asigure liniştea în Liga lui Mitică. De data aceasta trupa lui Grig întâlnea pe teren propriu o echipă destul de incomodă, „U” Cluj, gruparea ce venea după o serie de rezultate surprinzătoare şi care încerca să şteargă cu buretele remiza de pe teren propriu din tur în faţa Pandurilor (scor 1-1). Şi la prima vedere oaspeţii porneau ca favoriţi, mai ales că formaţia gorjeană acuza o presiune aparte, iar din rândul trupei lui Grig lipseau nu mai puţin de 5 titulari: Chiricheş, Cardoso, Pintilii, Băcilă şi Lemnaru. În plus, chiar tehnicianul Petre Grigoraş lipsea de pe banca echipei sale după ce fusese eliminat la Târgu Mureş, în etapa precedentă. În atare coordonate, misiunea Pandurilor în faţa “şepcilor roşii” părea una destul de dificilă şi „de risc maxim”. Şi începutul de meci avea să fie unul sub semnul prudenţei pentru gazde, fapt reliefat şi de formaţia trimisă în teren de antrenorul gorjenilor, cu un singur vârf de meserie, dar şi prin prezenţa în teren a doi jucători mai puţin folosiţi în ultima vreme, veteranul Popete şi tânărul Brata. În tentativa de a-şi trece în cont măcar un rezultat de egalitate, Pandurii au încercat să ţină mingea cât mai departe de poarta proprie, iar debutul de meci a fost unul sub semnul unei lupte surde în linia mediană. Abia în minutul 14, echipa olteană a dat semne că îşi propune chiar şi mai mult de o remiză, iar trasorul lui Nistor de la circa 21 de metri a încins puţin atmosfera glacială din tribune, după ce goalkeeperul Popa a respins în extremis în corner. Peste numai 60 de secunde, Popete a reluat peste poartă din 8 metri, iar 4 minute mai târziu Brata a fost blocat de la limită de Buhuş. Totuşi, insistenţa gazdelor avea să fie recompensată şi pe tabelă în minutul 22: Brata a executat excelent o lovitură de colţ, iar tânărul Ionuţ Rada a reluat din centrul careului cu capul fără nici un fel de speranţe pentru fostul pandur, Popa. Era 1- 0 şi deja mingea se afla la fileul clujenilor. Reacţia oaspeţilor a întârziat însă să apară, singurele acţiuni mai periculoase la poarta lui Lazar avându-i în centrul atenţiei pe Delgado, cu un şut de la 20 de metri, în minutul 25, şi Machado, cu o lovitură de cap din interiorul careului, în minutul 28. Cu echipa gazdă mulţumindu-se să păstreze fragilul avantaj de pe tabelă, prima repriză s-a încheiat astfel cu speranţe certe pentru Pandurii de a obţine nu doar un punct, ci chiar trei. Mitanul secund a debutat însă, în nota de dominare a gazdelor de pe Municipalul severinean (cel puţin la situaţii de poartă), Pandurii încercând să dea lovitura de graţie ardelenilor printr-un susţinut joc de pase, dar şi prin rapide replici pe contraatac atunci când s-a ivit ocazia. În minutul 51, Popete a întors excelent pentru Vranjes, dar bosniacul a luftat şi golul doi a fost amânat pentru cinci minute: Stromajer a pătruns foarte bine pe dreapta, a centrat în careu, iar Brata, nemarcat, a punctat pentru la 2-0. Iar zarurile fuseseră aruncate… Chiar şi după primirea golului cu numărul doi, oaspeţii au trebuit să suporte în continuare presiunea Pandurilor, o echipă descătuşată de scor, dar mai ales de presiune. În minutul 59, acelaşi Stromajer a avut ocazia de duce scorul la 3-0, dar Popa a intervenit salvator, reuşind să respingă şutul slovenului. Ultimele 20 de minute de joc, s-au derulat sub uşoara notă de dominare a clujenilor, care nu şi-au trecut însă în cont decât câteva ocazii, în minutul 72 prin Machado, şi un minut mai târziu prin Mendy. Finalul de meci a consimţit aşadar o victorie cât se poate de meritată pentru gorjeni, care mai puteau puncta chiar şi pentru golul cu numărul trei, dar Nistor nu a lovit decât bara laterală din lovitură liberă, în minutul 88.

Eliberaţi de tensiune
Suspendat în partida cu „U” Cluj, tehnicianul Petre Grigoraş a fost înlocuit cu succes de secundul său, Marian Dinu pe banca Pandurilor la meciul de duminică. Chiar dacă Grig a ţinut mai tot timpul legătura din tribună cu banca gorjeană, prin intermediul telefonului, secundul Dinu a avut principala sarcină de a sta cu gura pe jucători timp de 90 de minute. După succesul consemnat în faţa „şepcilor roşii”, înlocuitorul lui Grigoraş a ţinut să recunoască faptul că Pandurii s-au eliberat de tensiune: „După lipsa de rezultate din ultimele patru meciuri s-a creat o presiune asupra jucătorilor care în anumite momente ale jocului şi-a pus amprenta. Vreau să felicit jucătorii, sunt mulţi tineri care vor avea un cuvânt mare de spus în fotbalul românesc. Am avut multe absenţe din lotul de bază, dar cei care au intrat au reuşit să le suplinească absenţa. Mulţumesc publicului de aici care a fost alături de noi.”, a declarat Marian Dinu. Având în vedere faptul că Pandurii au acumulat deja 37 de puncte cu doar două etape înainte de finalul campionatului, oficialii gorjeni sunt acum foarte siguri că salvarea de la retrogradare este un obiectiv îndeplinit. „Cred că 100% ne-am salvat de retrogradare. Ne bucurăm pentru aceste puncte care pot să ne ofere liniştea că şi la anul vom fi în liga I. Acum luăm meci cu meci şi vrem să obţinem o victorie şi la Braşov. Este la îndemâna noastră, vor reintra Pintilii şi Băcilă. Să vedem care e situaţia lui Chiricheş. I-am mai ţinut locul antrenorului Grigoraş şi altă dată, mă bucur că jucătorii nu i-au simţit absenţa. Ne bucurăm că avem acum linişte pentru a pregăti bine ultimele două partide, unde facem tot posibilul să obţinem maxim de puncte.”, a precizat secundul Pandurilor, Marian Dinu, după victoria de duminică.