HANDBAL(F): UCB campioană de toamnă în Divizia A

Loading

faza-handbal-femininStudentele de la ACSU „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu au devenit campioane de toamnă în seria B a Diviziei A de handbal feminin după ce s-au impus pe propriul teren cu 31-22 (17-12) în fața celor de la CS Mureș Târgu Mureș. Ultimul meci al primei părți a campionatului a fost la discreția echipei antrenate de Iulică Andrieș și Ion Todea, ACSU Târgu Jiu detașându-se ușor de adversare. În minutul 11 gorjencele aveau un avans de 6 goluri, scor 8-2, dar vizitatoarele au dat impresia unei reveniri în forță, minutul 16 găsind echipele la o diferență de două goluri, scor 8-6. Cu toate acestea, ACSU Târgu Jiu a apăsat pe accelerație și a încheiat primul act având cinci goluri în fața mureșencelor. Partea a doua a avut parte de 10 minute în care gazdele au forțat desprindere, de la 20-16 în minutul 40 ajungându-se la 26-16 în minutul 50, diferență care i-a asigurat un succes facil echipei lui Iulică Andrieș, care s-a impus la final cu 31-22. Cea mai bună marcatoare din echipa gorjeană a fost Georgiana Predoi, care și-a trecut de 10 ori numele pe lista marcatoarelor, ea fiind urmată de Diana Predoi, care a înscris de 7 ori. De partea cealaltă, pentru echipa mureșeană, Cerasela Rad a fost cea mare a avut cele mai multe reușite, ea marcând de 7 ori în poarta gorjencelor.