HANDBAL(f) „Studente” de locul I

Loading

handbal-f-ascu-brancusiSilite să nu mai facă paşi greşiţi pentru a rămâne în fotoliul de lider,  handbalistele de la ACSU Târgu Jiu şi-au trecut în cont weekendul trecut, un nou succes, de această dată în deplasarea cu CSM Sfântu Gheorghe, gorjencele împunându-se cu scorul de 24-22 (8-12). Aşa cum o reflectă şi scorul, partida de la Sf. Gheorghe nu a fost deloc o misiune uşoară pentru elevele lui Iulică Andrieș și Ion Todea. Oaspetele au început ezitant, fiind conduse la pauză la o diferenţă de 4 goluri de către gazdele întâlnirii, care aveau în componenţă jucătoare mult mai experimentate. Însă, odată cu debutul părţii secunde, ACSU Târgu Jiu a apăsat pe acceleraţie şi în urma unui joc mult mai exact în apărare, fructificat prin replici dese pe contraatac, „studentele” oltence le-au depăşit fizic pe adversare.  „Am avut un meci foarte greu și asta s-a văzut în special în prima repriză, când am fost conduse de gazde, dar după pauză jocul nostru a fost mult mai bun. Ne-am apărat exact, ne-a ajutat foarte mult și poarta și am ajuns la un moment dat să conducem și la patru goluri. Pe final, în ultimul minut, gazdele au revenit la un singur gol, dar noi am mai înscris încă o dată și partida s-a încheiat cu succesul nostru la două goluri diferență de echipa gazdă”, a ţinut să facă o scurtă radiografie a partidei, antrenorul de la ACSU Târgu Jiu, Iulică Andrieș. Iată şi lista marcatoarelor pentru formaţia gorjeană în partida de sâmbătă: A. Predoi (6), Buncilă (3), Giurcan (1), G. Predoi (2), Enache (5) și D. Predoi (7). După acest ultim succes, ACS Universitar „Constantin Brâncuși” şi-a păstrat poziţia de lider în seria B a Diviziei A de handbal feminin, situându-se la două puncte de principalele adversare la promovare, echipa CS Timişoara. În această sâmbătă, studentele gorjene vor evolua pe teren propriu, de la ora 16:30, cu SC Mureșul Târgu Mureș.