HANDBAL: Eşec la limită pentru Energia

Loading

Energia a început actuala campanie europeană cu o înfrângere la limită, scor 26-25 (11-14), în fața italienilor de la Pallamano Intini Noci în Cupa Cupelor la handbal masculin. Elevii lui Liviu Andrieș au început greu meciul, dar au preluat conducerea spre mijlocul primei reprize și la pauză conduceau cu 14-11. Totul părea să meargă foarte bine pentru Energia, dar când tabela arăta 17-21, un avantaj destul de consistent pentru gorjeni, ceva s-a întâmplat în jocul echipei lui Andrieș, iar gazdele au profitat la maxim de această situație, în doar câteva minute ajungând să conducă cu 26-23. Pe final au mai înscris pentru Energia și Vali Popescu și Asoltanei, iar înfrângerea a devenit una mai ușor de acceptat pentru gorjeni, asta pentru că meciul ce va decide calificarea se va juca, pe 3 decembrie, la Târgu Jiu. Cei mai buni marcatori ai Energiei din prima manşă a disputei cu italienii de la Noci au fost Asoltanei cu 6 goluri, Mledenciu (4), Mocanu (4), Mazilu (3), Apolzan (2), Ilieș (2) şi Şandru (2).