HANDBAL: Energia Pandurii, eşec la Turda

Loading

Handbaliștii lui Liviu Andrieș n-au reușit să obțină un rezultat bun în deplasarea de la Turda, Potaissa câștigând cu 29-25 (13-11) confruntarea cu Energia. Trupa gorjeană a reușit să mențină ritmul impus de gazde doar în prima repriză, când a menținut o vreme rezultatul de egalitate, însă odată cu trecerea timpului victoria gazdelor a devenit tot mai clară. Turda nu a avut emoții, a condus aproape în permanență și a profitat de absențele din echipa Energiei și de forma slabă a portarilor gorjenilor pentru a-și pune în cont alte două puncte. Mai mult decât atât, dincolo de înfrângere, Energia a fost nevoită să joace ultimele 10 minute fără antrenorul Liviu Andrieș, eliminat pentru proteste repetate, iar când mai erau de jucat doar două secunde, Șandru a primit cartonașul roșu direct, fapt care conduce la absența sa de pe teren la partida de pe teren propriu cu HC Odorhei, absență extrem de importantă într-un angrenaj deja foarte subțire la nivelul liniei de 9 metri. Cel mai bun marcator al partidei a fost jucătorul Energiei Darius Apolzan, cu 8 reușite, în vreme ce de la gazde s-au remarcat Dediu și Raul Marian, ambii cu câte 6 goluri înscrise.