HANDBAL Energia învinsă în derby-ul locului 5

Loading

energia-atacHandbaliştii de la Energia Pandurii Tg-Jiu nu au ştiut să profite, sâmbătă, de şansa de a-şi asigura un loc în Europa în urma disputei directe cu UCM HC Caraş Severin. În loc să-şi treacă în cont alte două puncte extrem de importante pe acest final de sezon, trupa lui Andrieş şi-a îngropat practic şansele la un Cupele Europene, formaţia gorjeană fiind învinsă pe propriul teren cu scorul de 26-27, la pauză 10-12. Eşecul Energiei este cu atât mai dureros cu cât, el a venit chiar în faţa unei echipe măcinată de probleme în ultima perioadă şi care avea un lot extrem de restrâns. Deşi au sosit la Tg-Jiu cu doar câteva ore înaintea meciului, reşiţenii au compensat prin ambiţie şi dăruire, profitând la maximum de greşelile individuale ale jucătorilor formaţiei gazdă, care au dat impresia că s-au adunat pentru prima oară pentru a forma o echipă. Pentru a reliefa cât mai mult ostilităţile din teren, merită menţionat faptul că Energia a condus doar de două ori în partida din Sala Sporturilor, cu 1-0 în minutul 1 şi 48 de minute mai târziu, la scorul de 22-21. În rest, în special în prima repriză, partida a fost la discreţia oaspeţilor, care au condus la un moment dat chiar şi la cinci goluri (min. 12, scor de 2-7). Aşa cum era de aşteptat, cel mai dezamăgit om din tabăra Energiei după eşecul de sâmbătă s-a declarat chiar tehnicianul formaţiei gorjene, Liviu Andrieş. „Supărarea e mare pentru felul în care am tratat jocul. Ne-am crezut învingători, iar ei ne-au demonstrat că şase jucători pot să învingă o echipă care are 14 pe foaia de meci. Nu am fost motivaţi, am crezut că meciul se poate câştiga doar văzându-i intrând pe uşă, au tratat jocul cu indiferenţă. Mulţi se văitau că nu jucau şi acum, când joacă, văd că nu pot să ducă un joc de la un cap la altul. S-a văzut şi lipsa celui de-al doilea pivot, s-a acumulat şi oboseală, dar nu trebuie să ne ascundem în spatele acestui fapt pentru că Reşiţa a jucat în şase jucători. I-am certat, dar asta nu schimbă nimic, rezultatul rămâne acelaşi Trebuie să vedem ce trebuie făcut pentru că deja anul acesta vom termina pe locul şapte”, a declarat Liviu Andrieş la finalul partidei de sâmbătă.