HANDBAL: Energia, debut cu stângul în noul sezon

Loading

Deşi porneau cu şansa a doua, Energia Pandurii s-a ridicat aproape 60 de minute la nivelul adversarilor din Bacău, fiind extrem de aproape de a produce surpriza în meciul cu Ştiinţa Dedeman, în runda inaugurală a Ligii Naţionale de handbal masculin, ediţia 2011-2012. Aşa cum o reflectă şi scorul, gazdele din Moldova s-au impus destul de greu, scor 33-30 (16-15), însă elevii lui Andrieş au avut o evoluţie inconstantă în joc, foarte bună în anumite momente ale jocului (când au şi condus pe tabelă în mai multe rânduri), combinate cu scăderi de ritm care au condus în final, la victoria echipei din Băcău. Startul de meci a aparţinut Energiei, cu execuţii surprinzătoare marca Andrei Popescu, acţiuni rapide pe contraatac şi faza a adoua ale lui Ilieş şi intervenţii de excepţie în poartă ale lui Dragomir, astfel că după primelor zece minute de joc formaţia gorjeană conducea neaştepătat cu scorul de 6-3. Ba mai mult, Energia Pandurii s-a menţinut la timona jocului până în minutul 20 (la scorul de 10-8), însă trei goluri în doar 60 de secunde de partea gazdelor au adus Ştiinţa Dedeman pentru prima oară în avantaj (scor 11-10, în minutul 21). Pierzând teren la propriu, Energia s-a văzut apoi condusă la o distanţat de trei goluri, 14-11 în minutul 26. Tresărirea de orgoliu a oaspeţilor s-a produs imediat, iar Mazilu, Păiuş, Ilieş şi Apolzan au adus din nou egalitatea pe tabela de marcaj, însă debutantul Ghiţă a reuşit să marcheze golul de 16-15 chiar în ultima secundă a primei reprize, trimiţând Bacăul la cabine cu un avantaj la limită în faţa Energiei. Destul de „timid” în prima parte, interul Andrei Păiuş a început repriza secundă cu trei goluri consecutive pentru echipa sa şi pe fondul unei apărări foarte bune (şi avându-l între buturi pe Dragomir în mare formă), Energia trecut în avantaj, ajungând să conducă chiar şi la trei goluri diferenţă, 17-20 în minutul 40. În doar 5 minute însă, oaspeţii au picat fizic, iar gazdele au întors rezultatul, tabela indicând 23-22 cu doar 15 minute înainte de final. Din păcate, avantajul moldovenilor a crescut treptat, treptat, iar în minutul 50 Ştiinţa Dedeman parea să scape decisiv în câştigătoare, scor 28-24. Cu ultimele puteri, Energia a încercat cursa de urmărire, prin Apolzan şi Asoltanei, care au semnat câte o dublă fiecare, iar Păiuş a reaprins speranţele gorjenilor ajungându-se în minutul 55 la o diferenţă minimă pe tabelă: scor 29-28. Elevii lui Andrieş au clacat totuşi în minutul 59: Apolzan a ratat din extremă, Ghiţă a replicat imediat pentru 32-30, iar în ultima secundă a meciului Voica a bătut ultimul „cui”, stabilind scorul final, 33-30 pentru Ştiinţa Dedeman Bacău.