FOTBAL: Petrolul Ţicleni, campioană în Gorj

Loading

petrolul ticleni
Petrolul Țicleni

Chiar dacă nu au reuşit promovarea în Liga a III-a, câştigători campionatului judeţean, Petrolul Ţicleni, şi-a mai adjudecat un trofeu: Cupa României „Creativ”, realizând astfel eventul în Gorj. „Petroliştii” au trecut cu bine peste dezamăgirea de la barajul promovării şi au învins la scor de forffait în finala cupei judeţene pe Unirea Cruşeţ , scor 3 – 0. Partida care s-a desfăşurat pe stadionul din Rovinari în faţa a aproape 800 de spectatori a fost una controlată în cea mai mare parte de formaţia din Ţicleni. La capătul însă, a unei prime reprize destul de echilibrate, „Petrolul” a deschis scorul cu cinci minute înainte de pauză, Stamatescu şi încriind pentru 1 – 0. Odată cu reluarea jocului, în repriza secundă, golurile lui Suliţă şi Stroe au clarificat situaţia pe tabela de marcaj, Unirea Cruşeţ acuzând astfel şocul şi picând şi fizic pe final de meci. După ultimul fluier, AJF Gorj i-a premiat pe „petrolişti” pentru sezonul 2009-2010, în  afara Cupei României Creativ, Petrolului Ţicleni primind şi trofeul pentru câştigarea campionatului judeţean. De asemenea, au mai fost premiate Ştiinţa Turceni pentru locul doi în campionat şi Unirea Cruşeţ pentru poziţia a treia pe podium.

One Comment on “FOTBAL: Petrolul Ţicleni, campioană în Gorj”