BASCHET Victorie facilă cu Miercurea Ciuc

Loading

darby-energia-rovinariDuminică seară, Energia şi-a trecut în cont cea de a treia victorie a returului de sezon, după succesul consemnat pe teren propriu în faţa baschetbaliştilor de la „Perla Harghitei” Miercurea Ciuc. Având în faţă un adversar destul de modest, fapt ilustrat şi de poziţia ocupată în clasamentul Diviziei A, Energia a încercat să facă diferenţa încă din primul sfert, cu 10 minute înainte de fluierul final formaţia gorjeană detaşându-se deja la nu mai puţin de 31 de puncte, scor 68 – 37. Având deja victoria în buzunar, Nikolic and Co. şi-au permis chiar în ultimul sfert să facă şi experimente introducând în teren rezervele sau mai bine zis, jucătorii care au evoluat cel mai puţin în acest sezon: Alionescu, Gliga sau tânărul Bratoloveanu. Profitând de momentul de relaxare din tabăra gazdelor, ca şi de naivitatea rezervelor Energiei, ciucanii au redus apoi simţitor din diferenţă astfel că sirena de final avea să aduca un ecart de numai 17 puncte pentru echipa gorjeană (după un sfert câştigat de Miercurea Ciuc cu 33 – 19!). Totuşi, la capătul unei partide dominate clar de elevii lui Nikolic, Energia a obţinut o victorie meritată, în care şi-a făcut loc şi spectacolul, cei aproape 750 de fani gorjeni care au luat loc în Sala Sporturilor putându-se bucura şi de câteva capace marca Oluic, jucator care nu s-a sfiit să încerce cu succes si un spectaculos slam-dunk pe recupere. Şi în etapa următoare, misiunea elevilor lui Slobodan Nikolic se anunţă a fi una facilă, Energia Rovinari deplasându-se la Craiova în chiar derby-ul Olteniei cu Universitatea, acolo unde speră să obţină cel de al doilea succes consecutiv al returului.