BASCHET Victorie de locul 10 pentru Energia

Loading

energia-bc-timisoaraEnergia a încheiat sezonul regulat cu o victorie în faţa celor de la BC Timişoara şi le-a oferit suporterilor un spectacol total, încununat cu atingerea pragului de 100 de puncte înscrise într-un meci. Echipa antrenată de Slobodan Nikolic a câştigat cu 100-93 (17-23, 27-16, 28-27, 28-27), dar debutul partidei a fost unul destul de greu, sfertul secund fiind cel care a decis învingătoarea în partida cu BC Timişoara, un meci cât o finală pentru locul 10. Oaspeţii au reuşit să egaleze în ultimul sfert, dar Energia a găsit resurse să revină, să învingă, dar şi să îndeplinească un vis mai vechi al suporterilor, acela de a înscrie cel puţin 100 de puncte într-un meci. Sezonul petrecut de Slobodan Nikolic pe banca Energiei este văzut de acesta drept unul mulţumitor doar în parte, ratarea calificării în play-off umbrind bucuria unor jocuri foarte bune reuşite de echipa gorjeană în acest campionat: „Am jucat un baschet foarte bun, am pierdut acele meciuri în ultimele secunde. Sunt mulţumit că am terminat sezonul cu un scor 15-15. Nu este un rezultat pozitiv, dar este mai bine decât 14-16. Cred că în ultimele meciuri jucătorii au făcut şi spectacol pentru un public care ne-a ajutat foarte mult în acest sezon”, a declarat antrenorul plav al gorjenilor.