BASCHET: Redebut cu stângul pentru Nikolic and Co.

Loading

Energia Rovinari a pierdut întâlnirea de sâmbătă, în prima etapă a returului contra celor de la Gaz Metan Mediaş, scor 79-85 (15-24, 20-25, 26-18, 18-18). Aşa cum era de aşteptat, după eşecul din faţa “găzarilor”, tehnicianul Energiei, Slobodan Nikolic, s-a arătat destul de dezamăgit. Antrenorul plav a ţinut să sublinieze unde s-a făcut diferenţa: „Putem să spunem că a fost un meci foarte dificil. Felicitări jucătorilor pentru cum au evoluat în ultimele douăzeci de minute. Dacă nu am fi jucat prost în primul sfert, am fi putut să câştigăm. A doua repriză am câştigat-o, dar primul sfert l-am pierdut. Echipa din Mediaş are jucători experimentaţi care taxează fiecare greşeală. Dacă am fi făcut un prim sfert mai bun, am fi câştigat astăzi. Diferenţa s-a făcut în prima repriză când Darby şi Stefan nu au jucat la capacitate maximă. Ei au înscris doar 3 puncte şi am avut probleme în atac şi în apărare. Dacă am fi jucat împotriva oricărei alte echipe probabil am fi câştigat, dar când joci împotriva unor echipe ca Mediaş, Cluj, nu te lasă să câştigi dacă faci prea multe greşeli. Îţi lasă una, maxim două şanse de a câştiga şi dacă nu profiţi nu ai nici o şansă.”, a concluzionat Nikolic. Dacă în tabăra Energiei după meciul de sâmbătă seară se putea citi fără nici un fel de problemă dezamăgirea pe faţa tuturor, de partea cealaltă, în sânul formaţiei medieşene, starea de spirit era total diferită. Ovidiu Teleabă, antrenorul echipei Gaz Metan Mediaş, s-a arătat extrem de mulţumit de succesul de la Tg-Jiu: „Ne aşteptam la un meci greu, echipa din Rovinari are jucători cu nişte calităţi deosebite, a câştigat împotriva unor echipe puternice. Cred că diferenţa a făcut-o jocul mai organizat şi apărarea din primele două sferturi. Nu comentez arbitrajul, nu pot să spun că echipa noastră a fost ajutată de arbitraj. Le-aş acorda o notă foarte bună. Totuşi, după această înfrângere, Energia are faţă de Play-Off, ştie să câştige meciuri foarte grele.” În ciuda încurajărilor venite de pe banca din Mediaş, rezultatatul de sâmbătă îndepărtează tot mai mult Energia Rovinari de un loc în Play-Off.