BASCHET: Nikolic and Co. învingători în dubla amicală cu „juveţii”

Loading

Victoria de duminică din Bănie a fost dublată luni și de una obținută în fața propriilor suporteri, Energia Rovinari câștigând cu 79-76 (11-21, 25-20, 26-22, 17-13) în fața celor de la SCM U Craiova. Partida disputată la Târgu Jiu, în fața a circa 500 de spectatori, a fost una de un nivel destul de scăzut, cele două echipe neridicându-se la nivelul pretențiilor antrenorilor, deși se află la doar câteva zile de reluarea campionatului. Slobodan Nikolic nu l-a forțat pe Rajko Kljajevic, pivotul sârb adus în această iarnă la Energia stând pe bancă tot meciul. În tabăra craiovenilor, tot pe bancă a stat și Leroy Dawson, în vreme ce Ross a lipsit fiind accidentat, iar LeVar Seals a jucat foarte puțin datorită unei accidentări suferită în primul sfert. Meciul a fost unul echilibrat și pe alocuri chiar tensionat, oaspeții au condus chiar și la 12 puncte, dar Energia a reușit să se desprindă în învingătoare pe parcursul ultimului sfert, când Gliga, de două ori, și Mocanu au punctat din spatele semicercului. Echipa craioveană a avut ocazia de a egala la ultima aruncare, dar mingea trimisă spre panou de Gennie în ultima secundă a atins inelul fără a aduce și cele trei puncte ce ar fi prelungit suspansul întâlnirii. După cel de al doilea test amical din 2012 susţinut în faţa Craiovei, deşi a obţinut două victorii, tehnicianul Energiei, Slobodan Nikolic, s-a arătat nemulţumit de jocul echipei sale. Antrenorul plav al gorjenilor este îngrijorat mai ales din perspectiva disputei oficiale cu Gaz Metan Mediaş: “Nu sunt mulţumit. Am vorbit cu prietenii de la Craiova şi am cerut două meciuri amicale, în special pentru Darby şi Troupe, care au venit mai târziu la pregătire. Însă am câştigat două meciuri care au ajutat mai mult Craiova decât pe noi. Mai ales că urmează meciul de sâmbătă cu Mediaş, unul foarte greu. Nu ştiu ce să cred despre jucători. În primul joc am evoluat foarte bine 20 de minute, în cel de-al doilea s-a întâmplat ceva. Chiar dacă salariile sunt întârziate cu două luni trebuie să jucăm pentru că salariile vor veni, poate mâine, poate înainte de meciul cu Mediaş.”, a ţinut să declare Nikolic.