BASCHET Nikolic and Co au ieşit din lupta pentru Play-Off

Loading

Ultimele speranţe ale Energiei la play-off au fost spulberate în ultima secundă a partidei cu BC Mureş Târgu Mureş, meci câştigat de mureşeni cu scorul de 102-100 (29-27, 23-29, 27-21, 23-23). Trupa lui Slobodan Nikolic a avut o evoluţie de excepţie în faţa „tigrilor” mureşeni, în special în prima repriză. Sfertul al treilea a adus o sincopă în jocul echipei gorjene, iar în debutul ultimului sfert gazdele aveau un avans de nouă puncte, fapt ce nu i-a descurajat pe jucătorii Energiei, care au revenit, au egalat şi, cu 30 de secunde înainte de final, aveau atacul ce le putea aduce victoria, însă aruncarea de trei puncte a lui Mocanu nu a fost la fel de precisă ca şi precedentele. Finalul a fost unul agonizant, Cooley a aruncat de două ori la coş fără a reuşi însă să marcheze, coşul victoriei venind însă de la Mladenovic, în ultima secundă a timpului de joc, spun arbitrii, după scurgerea acestuia, susţin gorjenii. Louis Darby, extrema gorjenilor, a fost din nou deasupra tuturor, americanul trecându-şi în cont 36 de puncte, 5 pase decisive şi 5 recuperări. Darby se află pe primul loc în clasamentul extremelor mici făcut de suporteri pentru participarea la All Star Game 2011 în echipa Sudului, baschetbalistul american având mari şanse de a se afla pe 9 aprilie la Sibiu la cel mai spectaculos meci de baschet al anului. Energia va juca la finele acestei săptămâni, în penultimul joc de pe teren propriu din sezonul regulat, în compania celor de la Gaz Metan Mediaş, o altă echipă de top a baschetului românesc, ardelenii find în acest moment pe locul trei în Divizia A de baschet masculin.