Special

Politică

Istorie

Gorjul

Patrimoniu

Home » Şcoala » 11 reviste școlare din Gorj calificate la faza națională a concursului “Tinere Condeie”

11 reviste școlare din Gorj calificate la faza națională a concursului “Tinere Condeie”

Submitted by on 12 May 2010articol citit de 5,929 ori | One Comment

La sfârşitul săptămânii trecute s-a desfăşurat o nouă ediţie a Concursului Naţional al Revistelor Şcolare, faza judeţeană, de asemenea acelaşi nivel la Concursul Naţional TINERE CONDEIE. Au participat în concurs peste 25 de reviste şcolare şi peste 100 de elevi ale căror creaţii artistice au fost evaluate de un juriu exigent. 11  reviste şcolare din Gorj s-au calificat la faza naţională a Concursului  revistelor şcolare care se desfăşoară tot în această lună la Bucureşti.

Comisia de evaluare a deliberat îndelung pentru a stabili câştigătorii

Oraşul Tismana a găzduit în week-end-ul trecut faza judeţeană a două concursuri naţionale, cel al revistelor şcolare şi cel de creaţii literare TINERE CONDEIE. Tabăra GURA PLAIULUI a fost din nou animată de elevi şi cadre didactice, lucru ce nu s-a mai întâmplat din momentul în care aceasta a trecut în patrimoniul Mânăstirii Tismana. Potrivit organizatorilor, au participat foarte mulţi elevi şi profesori la această manifestare, competiţia fiind extrem de strânsă în cele două competiţii. Profesorul Ion Elena, preşedintele juriului, avea să aprecieze: „ Mă bucur să remarc că am avut o competiţie  de valoare în care s-au calificat cei mai buni dintre cei buni. Se constată o creştere calitativă a publicaţiilor şcolare de la an la an, lucru pentru care merită felicitări deopotrivă elevii şi cadrele didactice care îi coordonează. Îmi pare rău că unele reviste şcolare, probabil din raţiuni material, nu au mai participat la competiţie. “

Cu speranţe pentru faza naţională
Primul lucru care se cere remarcat este că juriul celor două concursuri a fost alcătuit din cadre didactice din învăţământul universitar şi preuniversitar, ziarişti, scriitori ş.a. Acesta a deliberat greu între cele mai bune reviste şi între cele mai valoroase creaţii literare.
Cele mai bune reviste şcolare din judeţul Gorj s-au dovedit: Gimnaziu: Secţiunea: Revistă reprezentativă de şcoală, tip CALEIDOSCOP: „Jurnal 11”, Şc. Gen. „Pompiliu Marcea” Tg.-Jiu; Secţiunea: Revistă  cultural- artistică:„Arcade”, Şc. Gen.  „Alex. Ştefulescu” Tg.-Jiu;  Secţiunea: Revistă literară: „Magia cuvintelor”, Şc. Gen. Nr. 1  Ţicleni; Secţiunea: Revistă de profil ştiinţic:„Graiul Apelor”, Şc. Gen. Ceauru-Băleşti; Secţiunea:  Revistă mozaic: „Izvorul Sâmboteanu”, Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu şi  „Speranţe noi”, Şc. Gen. Peşteana-Jiu.
La LICEU competiţia a fost mai redusă deoarece au fost mai puţine reviste prezente. Doar cele clasate pe locul I vor reprezenta judeţul în competiţia naţională. Dar iată rezultatele: Secţiunea:  Caleidoscop:  Locul I – „Cuget Liber”, Colegiul Tehnic „General Gh. Magheru” Tg.-Jiu; Locul II – „Historia CNET”, C. N.  „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;Secţiunea: Revistă  cultural – artistică: Locul I – „Murmurul Jilţului”, Colegiul Tehnic Mătăsari; Locul II – „Teen Agers”, Colegiul Naţional „Spiru Haret” Tg.-Jiu; Secţiunea: Revistă literară: Locul I – „Interval”,  C.N. „Spiru Haret” Tg.-Jiu; Locul II – „Studium”, C.N. „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Secţiunea: Revistă de profil ştiinţific:Locul I – „Ecou”, C. N. „Virgil Madgearu” Tg.-Jiu; Locul II – „Dincolo de cuvinte”, Colegiul Tehnic Motru; Secţiunea:  Revistă mozaic: Locul I – „Recreaţia mare”, Grup Şcolar Industrial Tismana; Locul II – „Joc de creion”,  C.N. „T. Arghezi” Tg. Cărbuneşti; Locul III – „17 ani”, Colegiul Tehnic Nr. 2  Tg. –Jiu.
Revistele câştigătoare ale fazei judeţene vor reprezenta judeţul la faza naţională care se va desfăşura în a doua parte a lunii mai. În ultimii ani, revistele şcolare din judeţul Gorj s-au întors cu importante premii naţionale.

Concursul de creaţie literară „Tinere condeie” 2010

Învăţământ primar

Proză
Clasa a II-a

Locul I – Ivancu Antoniu, Şc. Gen. „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul II – Glodeanu Daria Oana, Şc. Gen. Nr. 1 Ţicleni;
Locul III – Ţicu Alin, Şc. Gen. „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Clasa a III-a
Locul I – Roncea Patricia Loredana –  Şc. Gen. „Ecaterina Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Buliga Raluca Andreea –  Şc. Gen. „Ecaterina  Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Deaconu Corneluţa – Şc Gen. „Ion Lotreanu” Alimpeşti;
Locul II – Niţă Remus Albert – Şc. Gen. „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Popescu Ariana – Şc. Gen. „Pompiliu Marcea” Tg.-Jiu;
Locul III – Ilea Marina Simina – Şc. Gen. „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Epure Andrada – Şc. Gen. „C. Brâncuşi” Tg.-Jiu;
Menţiune – Pera Robert – Şc. Gen. „Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Gheorghe Ciprian Florian – Şc. Gen. „Ecaterina Teodoroiu” Tg.-Jiu;

Clasa  a IV-a
Locul II – Popescu Carmen – Şc. Gen „C.  Săvoiu” Tg.-Jiu;
Locul III – Dediu Raluca – Şc. Gen „Constantin Săvoiu” Tg.-Jiu;
Menţiune – Cocolea Andrei – Şc. Gen „Alex. Ştefulescu” Tg.-Jiu;

POEZIE
Clasa  a II-a

Locul I – Bărăşteanu Antonia, Şc. Gen. Nr.1 Ţicleni;
Clasa  a III-a
Locul III – Ciungu Daniel – Şc. Gen.  “Ion Lotreanu” Alimpeşti;
Menţiune – Pruneş Cristina – Şc. Gen.  “Ion Lotreanu” Alimpeşti.

GIMNAZIU
PROZĂ
Clasa a V-a

Locul I – Văcăroiu Cătălin -Ştefan, Şc. Gen. “Sf.Nicolae” Tg.-Jiu;
Locul II – Costescu Maria-Magdalena, Lic. de muzică şi arte plastice “C. Brăiloiu” Tg.-Jiu;
Silvestru Elena-Nicoleta, Şc. Gen. “P. Marcea” Tg.-Jiu;
Voicencu Teodor-Octavian, Şc. Gen.“Sf.Nicolae” Tg.-Jiu;
Pîrgaru Giulia Ioana – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Cârlig Anamaria – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Ionescu Anca – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Locul III – Clement Maria-Larisa, Şc. Gen.  “Sf.Nicolae” Tg.-Jiu;
Menţiune – Vîlceanu Andrei-Sergiu, Şc. Gen. “Sf.Nicolae” Tg.-Jiu;
Dumitrescu Mălina – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Calotă Cornelia – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Clasa a VI-a
Locul II – Mazilu Ionela, Şc. Generală Nr.1 Ţicleni;
Tabacu Maria-Diana, Şc. Gen. “P.  Marcea“  Tg.-Jiu;
Ciucă Anne-Marie – Şc. Gen. Nr.1 Bumbeşti-Jiu;
Bălă Denisa – Şc. Gen. “C. Săvoiu”  Tg.-Jiu;
Anghelache Alexandra – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Mergea Adina-Gabriela – Şc.Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Locul III –  Frunzaru Cătălin – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Gheorghiu Diana – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Popescu George – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Gherghe Maria Francesca – Şc. Gen. “C. Săvoiu”;
Purcel Iulia Ioana – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Menţiune – Badea Octavian Armando – Şc.Gen. “P. Marcea”;
Banţa Mihaela Andreea – Şc. Gen. “C. Săvoiu”;
Benegui Răzvan – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Clasa a VII-a
Locul I – Popescu Alin, Şcoala Generală Arcani;
Locul II – Rotaru Bianca, Şc. Gen. “P. Marcea” Tg.-Jiu;
Ungureanu Corina – Şc. Gen. Nr. 1 Ţicleni;
Cîrciumaru Radu Filip – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Motoniu Ana – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Popescu Bejat Ştefana – Şc.Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Băloi Raluca – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Locul III – Dodenciu Alina – Şc. Gen. “P. Marcea” Tg.-Jiu;
Florescu Alexandra – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Enache Evelin – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Menţiune – Popeangă Georgiana  – Şc. Gen. “Sf. Nicolae”;
Dăneţ Teodora – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Cornicioiu Mădălina – Şc. Gen. “Sf. Nicolae”;
Vîlceanu Mădălina – Şc. Gen. “Sf. Nicolae”;
Tivig Alexandra – Gr. Şc. Ind. Bâlta;
Frăcea Georgiana – Gr. Şc. Ind. Bâlta;
Clasa a VIII-a
Locul I – Voicencu Oana – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Locul II – Taşcău Laura – Şc. Gen. Nr.1 Bumbeşti –Jiu;
Simionescu Larisa Doina – Şc. Gen. Nr. 1 Polovragi;
Răuţ Georgiana – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Ciungu Denisa – Şc. Gen. Polovragi;
Locul III – Cernăianu Lucica – Şc. Gen. “Gh. Tătărăscu” Tg.-Jiu;
Menţiune – Brîncuş Bianca – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Ciobanu Andreea – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
POEZIE
Clasa  a V-a

Locul I – Dima Angela – Şc. Generală Arcani;
Clasa a VI-a
Locul III – Corşoreanu Ioana-Leontina – Şc. Gen. “Sf. Nicolae”;
Falcoie Isabella Denisa – Şc. Gen. Nr. 1 Bumbeşti-Jiu;
Menţiune – Udriştoiu Raluca – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Popescu Tudor – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Eftenoiu Ana – Şc. Gen. “P. Marcea” Tg.-Jiu;
Clasa  a VII-a
Locul II – Pilea Diana – Şc. Gen. “Sf. Nicolae” Tg.-Jiu;
Redeca Maria – C.N. “T. Arghezi” Tg. Cărbuneşti;
Dungan Emanuela – Şc. Gen. “C. Săvoiu” Tg.-Jiu;
Menţiune – Cocoranu Andreea – Şc. Gen. Peşteana-Jiu;
Şimon Magdalena Larisa – Şc. Gen. Săcelu;
Clasa a VIII-a
Locul I – Ilea Răzvan – Şc. Gen. “Ecaterina Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul II – Munteanu Valentin – Şc. Gen. Nr. 1 Ţicleni;
Ciungu Denisa – Şc. Gen. Polovragi;

LICEU
PROZĂ
Clasa a IX-a

Locul I – Munteanu Georgiana – C.T. “General Gh. Magheru”;
Ungureanu Diana – C.N. “E. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul II – Solniţă Elena – C.N. “Spiru Haret”  Tg.-Jiu;
Clasa a X-a
Locul I –  Gârniceanu Elena-Denisa – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Filiş Iulian – Liceul Teologic Tg.-Jiu;
Ivan Mădălina – Colegiul Tehnic Mătăsari;
Locul II – Ibănescu Izabela – Liceul Teoretic Novaci;
Ceauşescu Ion – Colegiul Tehnic Mătăsari;
Locul III – Netedu Silvia – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Panduru Iuliana – C. N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Menţiune – Cociorvă Ştefania – C.N.“T.Arghezi” Tg. Cărbuneşti;
Clasa  a XI-a
Locul I – Văduva Emil – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul II – Drăguşi  Alina – Colegiul Tehnic Mătăsari;
Menţiune – Grosu Mădălina – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Cîrţână Nadina – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Clasa a XII-a
Locul III – Catrinoiu Miruna – C. N. “Ec. Teodoroiu” Tg.- Jiu;
Menţiune – Răscol Radu – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Clasa a XIII-a
Locul  II – Boca Ioana – Colegiul Tehnic Motru;
ROMAN
Locul II – Dascălu Loredana – C.T. “General Gh. Magheru”;
Luca Ioana – C. T. “General Gh. Magheru” Tg.-Jiu.
PROZĂ POETICĂ
Clasa  a X-a
Locul II – Chiţu Alexandra – C.N. “Spiru  Haret” Tg.-Jiu;
STUDII
Clasa a X-a
Locul I – Purcel Flavius –  Colegiul Tehnic Mătăsari;
Clasa a XI-a
Locul I – Lungu Laura – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul II –     Coană Mihai – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Clasa  a XII-a
Locul I – Lădaru Johana –
Locul II – Catrinoiu Miruna –
POVESTIRE
Clasa a IX-a
Locul I – Băloi Marius – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Locul II – Popescu Cătălin – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Clasa a XI-a
Locul I – Ţirui George – C. T. “General Gh. Magheru” Tg.-Jiu;
INTERVIU
Clasa a X-a
Locul I – Şalapa Ionuţ – C.T. “General Gh. Magheru” Tg.-Jiu;
POEZIE
Clasa  a IX-a
Locul III – Grecu Mirela – Colegiul Tehnic Motru;
Clasa  a X-a
Locul I – Munteanu Nicoleta – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Ibănescu Isabela – Liceul Teoretic Novaci;
Locul II – Ciora Isabela –  C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Ciolan Elena-Alina – Liceul Teoretic Novaci;
Panduru Iuliana – C.N. “Spiru  Haret” Tg.-Jiu;
Netedu Silviu – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Menţiune: Vasile Mădălina-Cristina – C.N. “Ec. Teodoroiu”;
Alexandrescu Alin – C.C. “V. Madgearu” Tg.-Jiu;
Ciucă Cristina – Liceul Teoretic Novaci;
Geană Anica-Domnica – Gr. Şc. En. Nr.1 Tg.-Jiu;
Gârniceanu Elena – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Chiţu Alexandra – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Drăgodan Flavia-Diana – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Latu Raluca – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Clasa a XI-a
Locul I – Eva Andreea  – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Lungu Laura – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Cojocaru Evelina – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Pencea Marian – C.N. “T. Arghezi” Tg. Cărbuneşti;
Locul II – Ciobanu Oana-Irina – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul III – Văduva Emil – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Clasa  a XII-a
Locul I – Feşiu Nicoleta – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Locul II – Bocşan Adina – C.N. “Ec. Teodoroiu” Tg.-Jiu;
Smărăndoiu Andreea – C.N. “Spiru Haret” Tg.-Jiu;
Locul III – Stanciu Ciucur-Alexandru – C. C. “V. Madgearu” Tg.-Jiu;
Iordănescu Alexandru – Gr. Şc. En. Nr.1 Tg.-Jiu;
Clasa  a XIII-a
Locul I – Munteanu Georgiana – C.T.“General Gh. Magheru”.

JURIU:
Preşedinte de onoare:  Ion Popescu Brădiceni
Preşedinte:  Ion Elena
Vicepreşedinţi: Cornel Şomîcu
Buzera Marius
Petre Ciungu
Secretar : Mihaela Lupu
Membri:
Tache Rădoescu
Teodor Voicu
Ion Predoşanu – Ziarist Flacăra
Ion Carcalicea
Ion Andrei
Constantin Florescu
Dumitru Dădălău
Irina-Mihaela Spineanu
Adriana Şurcă
Valentin Ciurea
Andrei Popete Pătraşcu
Vasilica Năstase
Camelia Piscanu
Claudia Puşcaş
Constantin Rădoacă

One Comment »

  • Maria says:

    La concursul de creaţie literară „Tinere condeie” 2010,gimnaziu,proza,clasa a V-a,Costescu Maria-Magdalena, Lic. de muzică şi arte plastice “C. Brăiloiu” Tg.-Jiu a obtinut premiu I,nu II cum ati mentionat dumneavoastra.